reklama

„NIE” dla zmian w Natura 2000 Góry Pieprzowe. Co to oznacza?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM Sandomierz

„NIE” dla zmian w Natura 2000 Góry Pieprzowe. Co to oznacza? - Zdjęcie główne

Mieszkańcy i radni zwrócili uwagę na szereg barier, które mogą wyniknąć z dodatkowej ochrony przyrody. | foto UM Sandomierz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości SandomierzByła jedna opinie i była negatywna. Sandomierscy rajcy podjęli decyzję dotyczącą propozycji zmian granic obszaru Natura 2000 „Góry Pieprzowe”.
reklama

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wystąpił z wnioskiem o wyrażenie opinii na temat planowanej korekty granic tego obszaru, która miała na celu zwiększenie tego terenu o 12,68 ha. Projekt, zgodnie z wymogami prawnymi, wymagał konsultacji z lokalnymi radami gmin, co stało się okazją do zgłoszenia uwag przez mieszkańców.

W odpowiedzi na tę propozycję sandomierski samorząd umożliwił mieszkańcom składanie pisemnych uwag do 5 sierpnia 2024 roku. W przewidzianym terminie otrzymano jednak tylko jedną opinię, która była negatywna. W konsekwencji także rada miejska podjęła decyzję o wyrażeniu negatywnej opinii na temat planowanych zmian. Argumentacja przedstawiona przez radnych skupiła się głównie na wysokich wartościach historycznych i krajobrazowych Sandomierza, szczególnie w kontekście starówki oraz przyległych terenów, które są objęte różnymi formami ochrony.

reklama

Sandomierz, pełen zabytków i atrakcji turystycznych, odznacza się bogatą historią, która została doceniona poprzez wyznaczenie kilku stref ochrony konserwatorskiej. Obszar strefy „A” chroni układ urbanistyczny starówki, natomiast strefa „B” obejmuje nie tylko obszary z określonymi walorami krajobrazowymi, ale również strefy przemysłowe. W związku z tym, powiększenie obszaru Natura 2000 może wpłynąć negatywnie na rozwój urbanistyczny, przemysłowy oraz turystyczny Sandomierza.

reklama

Mieszkańcy i radni zwrócili uwagę na szereg barier, które mogą wyniknąć z dodatkowej ochrony przyrody. Sandomierz zmaga się bowiem z ograniczeniami wynikającymi z posiadania terenów zalewowych oraz charakterystycznej rzeźby terenu, co znacząco ogranicza możliwości inwestycyjne. Obszary Natura 2000 stają się w tej sytuacji dodatkowym hamulcem, zwłaszcza w kontekście planów dotyczących rozbudowy infrastruktury, w tym cmentarza, który osiągnął już granice swojej pojemności.

Powiększenie granic obszaru Natura 2000 spowodowałoby dodatkowe utrudnienia dla wszelkich inicjatyw związanych z rozwojem przestrzennym Sandomierza. 

„W szczególności istnienie obszaru Natura 2000 „Góry Pieprzowe” ma istotny wpływ na przyszły rozwój  miasta, ponieważ obejmuje m.in. tereny sąsiadujące z cmentarzem komunalnym, który w chwili obecnej praktycznie osiągnął już maksimum swojej pojemności i w najbliższym czasie konieczna będzie jego rozbudowa. W związku z istnieniem w sąsiedztwie cmentarza zabudowy mieszkaniowej, jego powiększenie będzie możliwe tylko w zakresie dopuszczanym rozporządzeniem z 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze (...), co oznacza, że granice nowej części cmentarza nie będą mogły być wyznaczone bliżej tej zabudowy niż co najmniej 50 m, natomiast powiększenie obszaru Natura 2000 „Góry Pieprzowe” w kierunku północnym w jego stronę aż do obecnych jego granic, wyłączy kolejny obszar, który mógłby zostać przeznaczony na jego rozbudowę” - czytamy w opinii. 

reklama

I dodaje: „Podobna sytuacja ma miejsce w obszarze wyznaczanym ulicami Panoramiczną, Mściowską i Łukawską. Postulowane powiększenie obszaru Natura 2000 „Góry Pieprzowe” obejmujące ten teren spowoduje utrudnienie lub trwałe wyłączenie tego obszaru o stosunkowo dużej powierzchni z potencjalnej możliwości przeznaczenia go pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, usługi turystyczne lub pod infrastrukturę turystyczną jak szlaki piesze, rowerowe czy punkty widokowe”. 

Podsumowując, negatywna opinia sandomierskich radnych wobec propozycji zmian granic obszaru Natura 2000 „Góry Pieprzowe” jest wynikiem troski o zrównoważony rozwój miasta, które stoi przed wyzwaniami związanymi z ochroną wartości historycznych i krajobrazowych przy jednoczesnym dążeniu do modernizacji i adaptacji do potrzeb współczesnych mieszkańców. Decyzja ta podkreśla konieczność znalezienia kompromisu pomiędzy ochroną przyrody a potrzebami lokalnej społeczności.

Na stronach sandomierskiego Ratusza czytamy:

Góry Pieprzowe nazywane też „Pieprzówkami” odsłaniają bardzo stare skały kambryjskie liczące 500 milionów lat. Jest to jedyne tego typu odsłonięcie w Europie. Na odcinku około 1 km w stromej, wysokiej miejscami na 60 m krawędzi doliny Wisły ciągną się wychodnie iłołupków kambryjskich, poprzecinane siecią spękań i dolinek denudacyjnych.

Większość obszaru pokrywa warstwa lessu.

Góry Pieprzowe są wschodnim zakończeniem Gór Świętokrzyskich i rezerwatem geologiczno-przyrodniczym. Chronione są tu także zespoły roślinności stepowej takiej jak: wisienka karłowata, ostnica włosowata czy też przetacznik siwy. Jest to jedyne w Polsce miejsce występowania krwawnika szczecinolistnego. Osobliwością są skupiska 15 gatunków dzikiej róży, z których najrzadszą jest Rosa Wagae. Jest to także ewenement w skali europejskiej. W Pieprzówkach żyją również rzadkie gatunki owadów.

Góry Pieprzowe stanowią fantastyczny punkt widokowy. Rozciąga się z nich piękny widok na Sandomierską Starówkę. W kierunkach południowych na linii horyzontu rysuje się drzewostan Puszczy Sandomierskiej. Niekiedy podczas dobrej pogody z „Pieprzówek” można dostrzec obiekty w odległości nawet ok. 50 km. Najłatwiej do Pieprzówek dojść wałem wiślanym lub ulicą Błonie.



reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama