reklama

Kościół w Klimontowie zyskuje nowy blask [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marek Babś/UG Klimontów

Kościół w Klimontowie zyskuje nowy blask [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

Kościół zyskuje nowy blask | foto Marek Babś/UG Klimontów

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości SandomierzSukcesem zakończył ważny etap prac konserwatorskich Rektoratu Rzymskokatolickiego pw. Najświętszej Maryi Panny w Klimontowie. Miały one na celu przywrócenie świetności drewnianemu ołtarzowi bocznemu Dzieciątka Jezus. Prace te, zaplanowane na rok 2024, zostały zakończone a ich całkowity koszt wyniósł 143 534,96 zł.
reklama

Zakres wykonanych działań obejmował konserwację elementów konstrukcyjnych ołtarza, w tym schodów, a także wykonanie krosna malarskiego dla obrazu olejnego na płótnie. Specjaliści zajęli się również konserwacją techniczną polichromowanych i złoconych elementów rzeźbiarskich, co jest kluczowe dla zachowania estetyki i historycznego charakteru tego cennego obiektu sakralnego.

Prace zostały częściowo sfinansowane z budżetu gminy Klimontów oraz z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, co podkreśla wsparcie lokalnych i krajowych instytucji dla działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Końcowy etap realizacji zadania, który zaplanowano na sierpień 2025 roku, obejmować będzie konserwację estetyczną polichromii i złocenia, a także renowację obrazu olejnego. Całkowity koszt całego projektu, wraz z przyszłymi etapami, wyniesie 288 744,96 zł.

reklama

Fot. Marek Babś/UG Klimontów

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Jacka w Klimontowie to nie tylko miejsce kultu, ale także ważny obiekt historyczny. Zbudowany na początku XVII wieku, łączy w sobie różnorodne style architektoniczne, w tym późnogotycki, manierystyczny oraz wczesnobarokowy. Jego twórcy, Gaspar i Sebastian Fodigowie, znani włoscy artyści, pozostawili po sobie dzieło, które do dziś zachwyca swoją architekturą.

Wnętrze kościoła skrywa wiele cennych zabytków, w tym barokowy ołtarz, ambonę oraz konfesjonały w stylu rokoko. Warto również zwrócić uwagę na malowaną szafę Bractwa Różańcowego z XVII wieku oraz moskiewską ikonę Matki Bożej z XIV wieku. Również zespół snycerki i stolarki rokokowej, stworzony przez Jana Nowakowskiego, świadczy o wysokim poziomie rzemiosła artystycznego w regionie.

reklama

Fot. Marek Babś/UG Klimontów

Kościół, obecnie rektoralny, ma bogatą historię i pełnił różne funkcje edukacyjne do 2005 roku, kiedy to został przekształcony w miejsce kultu. Niezwykła architektura oraz cenne dzieła sztuki sprawiają, że jest on atrakcją nie tylko dla wiernych, ale także dla miłośników historii i sztuki. Znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie w kontekście kulturowym i turystycznym regionu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo