reklama

Wchodzi renta wdowia. Wyjaśniamy krok po kroku, kto i jak może się starać o nowe świadczenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wchodzi renta wdowia. Wyjaśniamy krok po kroku, kto i jak może się starać o nowe świadczenie - Zdjęcie główne

Prawo do tego świadczenia zostanie przyznane nie wcześniej niż od 1 lipca 2025. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatJuż wkrótce będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Wyjaśnimy, kto ma szansę otrzymać świadczenie i co musi zrobić.
reklama

Wnioski o tzw. rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku. Jest ona przeznaczone dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Brzmi skomplikowanie? Wyjaśniamy krok po kroku, jakie warunki trzeba spełnić, aby ZUS przyznał nam nowe świadczenie. 

Status wdowca nie wystarczy. Renta wdowia – komu przysługuje? 

Monika Kiełczyńska z ZUS tłumaczy, że nowe przepisy umożliwią łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi przysługującymi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Wojskowego Biura Emerytalnego, Zakładu Emerytalno- Rentowego MSWiA oraz Biura Emerytalnego Służby Więziennej. Co ważne, samo posiadanie statusu wdowy lub wdowca oraz prawo do dwóch świadczeń nie wystarczą, aby dostawać „rentę wdowią”.

reklama

W praktyce nie jest to nowe świadczenie, ale zbieg dwóch różnych świadczeń

– podkreśla Monika Kiełczyńska i tłumaczy nam, jakie łącznie trzeba spełnić warunki, żeby świadczenie dostawać:

  • mieć co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn),
  • do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
  • nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna)
  • nie można pozostawać w nowym związku małżeńskim.
 

Podkreślamy: aby otrzymać to świadczenie, trzeba spełnić wszystkie wymienione warunki. – Wdowie lub wdowcowi przysługuje prawo do renty wdowiej wyłącznie po ostatnim małżonku. Warto podkreślić, że prawo do tego świadczenia wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną – dodaje w rozmowie z nami Monika Kiełczyńska z ZUS.

reklama

Renta wdowia 2025 – kto ją dostanie? 

Pamiętajmy, że przyznanie „renty wdowiej” będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. W przypadku, gdy do tej pory nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR jeszcze w tym roku. Następnie do 30 czerwca 2025 r. należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, korzystając z formularza ERWD. Taka kolejność ułatwi i przyspieszy rozpatrzenie wniosku o rentę wdowią. Podobna sytuacja dotyczy osób pobierających rentę rodzinną, które nigdy nie wnioskowały o przyznanie swojej emerytury.

reklama

Musimy wiedzieć, że jeżeli złożymy wniosek o „rentę wdowią”, a nie będziemy mieli ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, ZUS odmówi przyznania wspomnianej renty z powodu braku prawa do drugiego świadczenia.

Nowe świadczenie. Czy to się opłaca?

Wiele osób, które kwalifikują się do złożenia wniosku, zastanawia się jednak nad bardzo istotną rzeczą. Czy to się w ogóle opłaca? Monika Kiełczyńska przypomina, że obecnie wdowy i wdowcy mogą pobierać jedno świadczenie – wyższe lub wybrane spośród dwóch dostępnych opcji: rentę rodzinną lub własne świadczenie, takie jak np. emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy czy emerytura rolnicza.

reklama

W 2025 roku będą mieli możliwość wyboru: otrzymywać pełną rentę rodzinną oraz 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie. Warto zaznaczyć, że od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 do 25 proc. Taki wybór będą miały także osoby uprawnione do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej.

Wysokość sumy świadczeń ustalonych łącznie nie może przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury. Obecnie jest to 5342,88 zł (3 x1780,96 zł brutto). Do tego limitu wliczane są również świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki. W przypadku, gdy suma świadczeń przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.

1 stycznia 2025 r. na stronie ZUS zamieszczony zostanie specjalny kalkulator, który pomoże wybrać korzystniejszy wariant. Dzięki temu narzędziu samodzielnie będziemy mogli obliczyć szacunkową łączną kwotę świadczeń. Zakład zaznacza, że o pomoc będzie można również poprosić jego pracowników. 

Renta wdowia – od kiedy? Planujesz złożyć wniosek? Skompletuj te dokumenty

Jak już wspominaliśmy, wnioski o rentę wdowią będzie można składać już od 1 stycznia 2025 roku. Można to zrobić osobiście w placówce ZUS lub drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS. Należy jednak wiedzieć, że prawo do tego świadczenia zostanie przyznane nie wcześniej niż od 1 lipca 2025. 

– Osoby, które posiadają już ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów do wniosku – podkreśla M. Kiełczyńska. 

Jeśli ZUS uzna, że do rozpatrzenia danego wniosku niezbędne są dokumenty, których nie dostarczono, będzie prosić o ich uzupełnienie. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

eSandomierz.pl - twoje źródło informacji na temat Sandomierza, atrakcji turystycznych i codziennego życia Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama