Koncert w sandomierskim zamku stanowi doskonałą okazję do zanurzenia się w bogactwie świątecznych pieśni, tak bliskich wielu pokoleniom. Dzięki wielowiekowej tradycji kolędy i pieśni prawosławne mają wyjątkową moc – łączą ludzi, przekraczając granice kulturowe i językowe. Podczas koncertu wystąpią Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Grabarka” oraz Zespół Rodzinny „TRiada” z Białegostoku.
„Grabarka” – głos cerkiewnej tradycji
Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Grabarka” powstał wiosną 2021 roku przy klasztorze św. św. Marty i Marii na św. Górze Grabarce. Tworzą go amatorzy zafascynowani cerkiewnym śpiewem wielogłosowym. Zespół zadebiutował podczas liturgii w piątą sobotę Wielkiego Postu w monasterze grabarskim, a następnie wziął udział w koncercie „Między wschodem a zachodem” w Cegłowie.W 2021 roku wystąpił podczas obchodów 200-lecia cerkwi w Mielniku oraz na XVIII Międzynarodowym Przeglądzie Muzyki Religijnej i Paraliturgicznej w Siemiatyczach. W styczniu 2022 roku zaśpiewał w Teatrze Lalek „Pleciuga” w Szczecinie, a w maju dał Koncert Paschalny w Cerkwi świętych apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach.
„TRiada” – siostrzane brzmienie
Zespół Rodzinny „TRiada” z Białegostoku tworzą trzy siostry wykonujące a cappella zarówno muzykę sakralną, jak i pieśni w językach białoruskim, polskim, rosyjskim i ukraińskim. Inspiracją stał się dla nich folklor podlaskich śpiewaczek, którego piękno odkryły dzięki pieśniom przekazywanym w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Ich repertuar to autentyczny, tradycyjny folklor, zaaranżowany w sposób szanujący dawne brzmienia, a jednocześnie bliski dzisiejszym odbiorcom.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.