reklama

Szkodniki atakują aleję dębową?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Szkodniki atakują aleję dębową? - Zdjęcie główne

Szkodniki atakują aleję dębową? | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości SandomierzW Sandomierzu trwają rozmowy na temat ochrony i zachowania jednej z najbardziej wartościowych przestrzeni zielonych – alei dębowej przy Alei Jana Pawła II. Radny Wojciech Szajniakowski zwrócił się do władz miasta z pilną interpelacją, w której podkreślił konieczność podjęcia działań mających na celu poprawę stanu tego unikalnego fragmentu krajobrazu miejskiego.
reklama

Wiele alei dębowych ma wartość historyczną i sentymentalną, będąc niemymi świadkami przeszłości. Ich niszczenie to także utrata części naszego dziedzictwa kulturowego

– mówi radny Szajniakowski.

W swoim apelu podkreślał, że konieczne jest podjęcie działań obejmujących zarówno nasadzenia kompensacyjne, jak i odpowiednie usuwanie drzew, aby zachować charakter alei i jej estetykę. Radny zwrócił uwagę na potrzebę regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak cięcia sanitarne i formujące, a także ochrony przed szkodnikami i chorobami.

W odpowiedzi na tę inicjatywę, burmistrz Sandomierza Paweł Niedźwiedź poinformował, że aleja została założona w 1999 roku, a drzewa są w bardzo dobrej kondycji fitosanitarnej.

reklama

Nawet niewielki posusz w koronie jest zjawiskiem naturalnym, tym bardziej przy tak gęstym posadzeniu drzew, jak w wypadku tej alei

– wyjaśnił.

Podkreślił również, że ze względu na wpis alei w obszar opieki konserwatorskiej, wszelkie zabiegi pielęgnacyjne muszą być uzgodnione z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Kielcach Delegaturą w Sandomierzu.

Wymienione prace mogą zostać powierzone specjalistom w sztuce arborystycznej, którzy posiadają uprawnienia do pielęgnacji drzew w obszarach zabytkowych, aby drzewa nie zostały zniszczone przez niewłaściwie wykonane zabiegi

– zaznaczył burmistrz Niedźwiedź.

Dodał, że dąb szypułkowy jest gatunkiem długowiecznym, a jego kondycja wymaga odpowiednich zabiegów przeprowadzanych w odpowiednich terminach, najlepiej w okresie zimowym, kiedy drzewa są w stanie spoczynku.

Ekspert w dziedzinie arborystyki podkreśla, że „cięcie dębów powinno być przeprowadzane przez specjalistów, którzy posiadają odpowiednie narzędzia i doświadczenie”. Tylko w ten sposób można zapewnić długowieczność i zdrowie alei, które stanowią ważny element nie tylko miejskiego krajobrazu, ale także dziedzictwa kulturowego.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo