reklama

Syreny zabrzmią także w Sandomierzu. Jest apel władz miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM Sandomierz

Syreny zabrzmią także w Sandomierzu. Jest apel władz miasta - Zdjęcie główne

W godzinę "W" w mieście rozbrzmią syreny. | foto UM Sandomierz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości SandomierzDźwięk syren rozlegnie się w czwartek (1 sierpnia) w Sandomierzu. Będzie to sprawdzanie systemu alarmowania ludności cywilnej i jednocześnie uczczenie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
reklama

O godzinie 17 na terenie powiatu sandomierskiego zostanie wyemitowany ciągły dźwięk syreny trwający minutę.

- Celem treningu jest doskonalenie funkcjonowania systemu alarmowania oraz sprawdzenie sprawności technicznej syren

- wyjaśniają urzędnicy. 

Wydarzenie to jest również symbolicznym upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które miało miejsce 1 sierpnia 1944 roku. Powstanie Warszawskie było zbrojnym wystąpieniem mieszkańców Warszawy przeciwko niemieckiemu okupantowi w czasie II wojny światowej. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, które symbolizuje walkę o wolność i niepodległość.

reklama

- Złóżmy hołd wszystkim uczestnikom Powstania Warszawskiego – żołnierzom i cywilom. Podziękujmy za to, że  dziś żyjemy w wolnym i bezpiecznym kraju poprzez zatrzymanie się i minutę skupienia. Niech każda Mała Ojczyzna upamiętni ten bohaterski zryw jakim było Powstanie Warszawskie

- apelują władze Sandomierza.

O godzinie 17, od uroczystego złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed mogiłą 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej oraz 4 Pułku Saperów na Cmentarzu Katedralnym, rozpoczną się obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Kolejne wydarzenie związane z rocznicą odbędzie się w najbliższą niedzielę (4 sierpnia) na osiedlu Huta, gdzie upamiętniona zostanie 80. rocznica śmierci poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przy tablicy poświęconej jego pamięci.

reklama


Powstanie trwało 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku. Zakończyło się kapitulacją sił powstańczych. 2 października 1944 roku przedstawiciele Armii Krajowej podpisali układ kapitulacyjny z niemieckimi wojskami, który przewidywał między innymi gwarancje dla ludności cywilnej oraz uznanie powstańców za kombatantów.

Kapitulacja była wynikiem wyczerpania zasobów, braku wsparcia z zewnątrz, a także przytłaczającej przewagi militarnej niemieckich sił. Po upadku powstania większość Warszawy została zniszczona przez Niemców, a ludność cywilna deportowana z miasta.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama