reklama

Staropolskie Żniwa w Sandomierzu 2024. Powrót do tradycji polskiej wsi [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: esceka.pl

Staropolskie Żniwa w Sandomierzu 2024. Powrót do tradycji polskiej wsi [WIDEO] - Zdjęcie główne

Uczestnicy imprezy będą mogli zobaczyć, jak kiedyś przebiegał proces zbioru zboża. | foto esceka.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości SandomierzW sobotę (27 lipca) o godzinie 15, w dzielnicy Nadbrzezie w Sandomierzu, odbędą się Staropolskie Żniwa, które przeniosą uczestników w czasie. W programie znajdą się pokazy dawnych metod żniw, korowód ze żniwiarzami, muzyka ludowa, poczęstunek i potańcówka. Wstęp wolny.
reklama

Organizatorzy, w tym Sandomierskie Centrum Kultury i lokalne stowarzyszenia, zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Tradycyjne żniwa i obrzędy

Wydarzenie, które odbędzie się na zakończenie ulicy Powiśle w dzielnicy Nadbrzezie, ma na celu przypomnienie i odtworzenie tradycyjnych metod żniw, jakie niegdyś były powszechnie stosowane na polskiej wsi.

Uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak kiedyś przebiegał proces zbioru zboża, a także poznać związane z tym obrzędy, które miały zapewnić urodzaj i pomyślność. Członkowie Stowarzyszenia "Razem dla Nadbrzezia" oraz Stowarzyszenia NASZE SIOŁO, znani z pielęgnowania tradycji, postarają się wprowadzić odwiedzających w atmosferę dawnych czasów.

reklama

Staropolskie Żniwa - Sandomierz 2024

Korowód ze żniwiarzami i furmanką

Jednym z głównych punktów programu będzie uroczysty przemarsz korowodem, w którym wezmą udział żniwiarze ubrani w tradycyjne stroje, oraz furmanka zaprzężona w konie. Przemarsz ma symbolizować dawne czasy, kiedy to rolnicy po zakończeniu żniw wyruszali w uroczystym pochodzie, aby podziękować za plony.

Muzyka, śpiew i poczęstunek

Poza pokazami i korowodem, na uczestników czeka wiele innych atrakcji. Na placu przy ulicy Mokrej odbędzie się wspólne muzykowanie i śpiewanie tradycyjnych pieśni ludowych. Ponadto organizatorzy przygotowali staropolski poczęstunek, na którym można będzie spróbować regionalnych specjałów.

reklama

Na zakończenie dnia zaplanowano potańcówkę przy muzyce ludowej na żywo, co będzie doskonałą okazją do wspólnej zabawy i integracji.

Wydarzenie organizują Sandomierskie Centrum Kultury, Urząd Miejski w Sandomierzu, Muzeum Wsi Kieleckiej oraz wspomniane stowarzyszenia lokalne. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny, co czyni to wydarzenie dostępnym dla szerokiej publiczności.

ZOBACZ nagranie z ubiegłego roku:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama