Muzeum Zamkowe w Sandomierzu wzbogaciło się o znaczny zbiór 51 zabytków archeologicznych, które zostały przekazane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach Delegatura w Sandomierzu. Te cenne artefakty pochodzą zarówno z przypadkowych odkryć, jak i z badań prowadzonych przez entuzjastów archeologii z wykorzystaniem wykrywaczy metali, w tym członków Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol "Szansa" oraz Stowarzyszenia Wspólne Dziedzictwo.
Jak podają sandomierscy muzealnicy, przekaz obejmuje głównie zabytki z okresu wpływów rzymskich, co czyni go szczególnie wartościowym. W ich skład wchodzi aż 35 fibul w różnych wariantach. Warto tutaj wymienić serii pruskiej oraz prowincjonalno-rzymskie, które były importami z terenów cesarstwa. Te unikalne znaleziska z pewnością wzbogacą nasze obecne zbiory i dostarczą cennych informacji na temat codziennego życia w czasach rzymskich.
Fot. Muzeum Zamkowe w Sandomierzu
Wśród przekazanych artefaktów znalazły się także cztery rzymskie denary, w tym wyjątkowy denar republikański C. Annius T. f. i L. Fabius Hispaniensis, datowany na lata 82–81 p.n.e. Moneta, odkryta w Zawichoście, przedstawia po jednej stronie kobietę z głową zwróconą w prawo, a po drugiej boginię Wiktorię na rydwanie zaprzężonym w cztery konie. Jej wczesna chronologia oraz charakter pozwalają na zaliczenie jej do unikatów w naszym regionie.
Fot. Muzeum Zamkowe w Sandomierzu
Do zbiorów dołączyły również brązowe szczypczyki kosmetyczne z Opatowa, co przyczyni się do dalszego wzbogacenia naszej kolekcji związanej z życiem codziennym w starożytności. Warto zauważyć, że wcześniej muzeum otrzymało już trzy łyżeczki kosmetyczne z tego samego terenu, co tworzy interesującą całość.
Oprócz znalezisk związanych z rzymskimi wpływami, przekazane artefakty zawierają również militaria. Dwa groty – oszczepu i strzały – pochodzą z odkryć w Sichowie Małym i Ruszkowie, co potwierdza obecność praktyk wojennych w tym regionie w czasach rzymskich.
Nie zabrakło też artefaktów z epoki brązu. Fragment sierpa z guzkiem, odkryty w Przeczowie, jest czwartym tego typu przedmiotem w naszych zbiorach. Co ciekawe, takie znaleziska były do niedawna nieznane na tych terenach, a ich obecność przyczynia się do lepszego zrozumienia metalurgii oraz wpływów kulturowych. W szczególności interesująca jest siekierka typu czeskiego z Łazisk, która stanowi dowód na zachodnie wpływy metalurgiczne i współczesne z odkryciem skarbu z Oficjałowa.
Fot. Muzeum Zamkowe w Sandomierzu
Na koniec, warto wspomnieć o niewielkim dzwoneczku datowanym na XI wiek, który został odkryty na grodzisku w Lipniku. Mimo że większość metalowych zabytków z tego grodziska trafiła już do naszych zbiorów, dzwoneczek stanowi cenne uzupełnienie kolekcji.
Artefakty pochodzą z niemal całego obszaru podległego sandomierskiej delegaturze WUOZ, co – jak podkreślaja pracownicy muzeum - podkreśla bogactwo kulturowe regionu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.