Rynek w Sandomierzu to prostokątny plac o wymiarach 110×120 m, centralna część starówki. Otaczają go ulice: Opatowska z Oleśnicką, Sokolnickiego z Długosza, Mariacka z Krótką i Zamkowa z Bulińskiego. Plac ten, pochylony o różnicę wysokości do 15 m, charakteryzuje się gotyckim ratuszem w jego środkowej części, obok którego znajdują się figura Matki Boskiej i studnia miejska. W zachodniej pierzei wyróżniają się zabytkowe budowle, takie jak Kamienica pod Skrzydłami z renesansowym portalem, Konkwit Boboli, Kamienica Oleśnickich z podcieniami, a także Kamienica Gomółki na północy i Dom Lazarczyka z podcieniami oraz Kamienica Dutreppich na południu.
Rynek jest otoczony przez kawiarenki, restauracje, sklepy z pamiątkami i liczne galerie sztuki. Na południowo-zachodnim narożniku rynku stoi ogromna kotwica z łańcuchem, symbolizująca dążenie ku niebu. W 2018 roku na Rynku ustawiono 16 szklanych ławek upamiętniających postaci polskiej kinematografii. Z rynku i ul. Krótką rozchodzą się szlaki turystyczne, w tym żółty do Leżajska. Od 1977 roku dostępna dla zwiedzających jest Podziemna Trasa Turystyczna, obejmująca pomieszczenia pod Rynkiem i budynkami przy Rynku.
22 listopada 2017 r. Prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego i po uzyskaniu opinii Rady Ochrony Zabytków, wpisał historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy Sandomierza na listę pomników historii. To wyróżnienie przyznawane jest zabytkom nieruchomym o wyjątkowej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, które utrwaliły się w powszechnej świadomości i mają duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Obszar tego pomnika obejmuje m.in. zabytki sandomierskiej starówki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.