reklama

Latarnia Chocimska odzyska blask

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Google Maps

Latarnia Chocimska odzyska blask - Zdjęcie główne

Latarnia Chocimska odzyska blask | foto Google Maps

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości SandomierzWładze Sandomierza podjęły decyzję o realizacji prac konserwatorsko-remontowych przy zabytkowej Latarni Chocimskiej, znanej również jako kapliczka latarniowa z XVII wieku, zlokalizowanej przy ul. Zawichoskiej. W ramach tego przedsięwzięcia wyłoniono wykonawcę, który będzie odpowiedzialny za przywrócenie obiektowi dawnej świetności i zabezpieczenie go na kolejne lata.
reklama

Przedmiot zamówienia dotyczący Latarni Chocimskiej obejmuje szeroki zakres prac, w tym wymianę uszkodzonych tynków, konserwację elewacji, wymianę pokrycia daszku i gzymsów, odtworzenie krzyża na daszku oraz zabezpieczenie skarpy, na której posadowiona jest latarnia. Całość prac ma zostać ukończona do października 2025 roku.

Do przetargu zgłosiły się trzy firmy, z których najtańsza oferta opiewała na kwotę 117 180 zł, podczas gdy najdroższa wyniosła 296 676 zł. Ostatecznie wybrano ofertę najkorzystniejszą pod względem finansowym.

Latarnia Chocimska, stanowiąca ważny element lokalnego dziedzictwa, znajduje się przy bramie wjazdowej do dawnego dworku Strużyńskich, obecnie funkcjonującego jako hotel „Sarmata” w Sandomierzu. To jeden z zaledwie pięciu takich obiektów w regionie sandomierskim, które wpisane są do rejestru zabytków województwa świętokrzyskiego.

reklama

 

Unikalność tego typu latarni sprawia, że stanowią one niezwykle cenny element historycznego pejzażu, a ich obecność podkreśla bogatą historię i dziedzictwo architektoniczne tego rejonu.

Pochodzenie Latarni Chocimskich owiane jest tajemnicą i budzi liczne spekulacje historyków. Najbardziej popularna teoria głosi, że obiekty te są wotum za zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem hetmana Jana Sobieskiego nad Turkami w bitwie pod Chocimiem, która miała miejsce w końcu XVII wieku. Istnieją jednak również alternatywne hipotezy sugerujące, że latarnie mogły pełnić funkcję drogowskazów na szlakach komunikacyjnych, służyć jako latarnie umarłych, a także ostrzegać przed zagrożeniem trądem lub innymi niebezpieczeństwami.

reklama

Te tajemnicze i fascynujące aspekty związane z historią latarni chocimskiej sprawiają, że jest ona nie tylko ważnym zabytkiem architektonicznym, lecz także obiektem o dużym znaczeniu kulturowym i symbolicznym dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających Sandomierz. Właśnie dzięki takim inicjatywom jak remont i konserwacja latarni, możemy lepiej poznać i zachować dziedzictwo przeszłości, które od wieków stanowi integralną część lokalnej tożsamości.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo