Podczas spotkania, w którym uczestniczyli m.in. reprezentanci Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów, omawiano szczegóły tego widowiska, które przeniesie widzów w czasy początków polskiej państwowości.
Obchody, zaplanowane na 26-27 kwietnia, będą obejmować rekonstrukcję historyczną, w której udział wezmą rekonstruktorzy z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz z Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów. Widowisko oparte na kronice Wincentego Kadłubka przedstawi początki państwa Polan, zjazd gnieźnieński oraz koronację Bolesława Chrobrego.
Wicemarszałek świętokrzyski Grzegorz Socha podkreślił znaczenie Sandomierza jako miejsca pamięci o kluczowych momentach w historii Polski.
Sandomierz, będący kluczowym grodem obronnym za czasów Mieszka I, odegrał niezwykle ważną rolę w kształtowaniu się państwa polskiego. To właśnie stąd, z tego strategicznego punktu, polscy władcy prowadzili ekspansję na wschód i południe, budując fundamenty naszej narodowej tożsamości
– mówił.
Pierwszego dnia obchodów, 26 kwietnia, widzowie będą mogli zobaczyć początki państwa Polan, kiedy to do Sandomierza przybędzie Mieszko I, starający się przekonać miejscową ludność do przyjęcia wiary chrześcijańskiej. Inscenizacja nie obędzie się bez dramatycznych sytuacji, w tym przybliżenia misji św. Wojciecha, który zginął w pogańskich Prusach. Warto przypomnieć, że Bolesław Chrobry polecił wykupić jego zwłoki i przekazać relikwie cesarzowi Ottonowi III, co miało kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski. To właśnie wtedy Otton III wyraził zgodę na koronację Bolesława Chrobrego oraz przekazał mu kopię włóczni św. Maurycego i diadem.
Drugiego dnia, 27 kwietnia, po uroczystej mszy św. celebrowanej przez biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, odbędzie się inscenizacja koronacji Chrobrego. Postaci zostaną perfekcyjnie odwzorowane, głównie na podstawie wizerunków Jana Matejki. Widzowie będą mogli podziwiać kawalerię Bolesława Chrobrego, a rekonstruktorzy zadbali o najdrobniejsze szczegóły wyglądu wojów, w tym kulbaki wzorowane na tych z XI wieku.
Wydarzenia te mają nie tylko charakter edukacyjny, ale również stanowią wielkie widowisko, w którym weźmie udział około 80 rekonstruktorów. Mieszkańcy Sandomierza oraz turyści będą mieli okazję przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądały początki państwa polskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.