Odkrycie to miało miejsce w 1962 roku, kiedy to Aleksander Śliwowski, rysownik biorący udział w wykopaliskach prowadzonych przez Jerzego i Eligię Gąssowskich na Wzgórzu św. Jakuba, natrafił na ten unikalny zestaw szachowy. Moment ten wywarł na nim tak duże wrażenie, że obiecał sobie, iż nigdy go nie zapomni.
Jak podkreślają pracownicy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, którzy przypominają o tym ważnym dla tejże placówki wydarzeniu, sandomierskie Szachy wyróżniają się swoją wyjątkowością – to niemal kompletny zestaw zawierający wszystkie figury, z wyjątkiem trzech pionków. W kontekście archeologii szachowej, to właściwie fenomen, ponieważ zazwyczaj trafiają się jedynie pojedyncze elementy, zagubione przez dawnych graczy.
Odkrycie to otworzyło nowe możliwości badawcze i dało początek szerokim dyskusjom na temat roli szachów w średniowiecznym społeczeństwie.
Sandomierskie Szachy doczekały się licznych opracowań i analiz, które nieustannie budzą fascynację zarówno wśród naukowców, jak i pasjonatów historii. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na niedawno opublikowaną pracę dr Agnieszki Stempin, która w całości poświęcona jest Sandomierskim Szachom. Autorka w swojej publikacji szczegółowo analizuje nie tylko sam zestaw, ale również jego znaczenie w kontekście kulturowym i społecznym średniowiecznej Polski
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.