reklama

Fałszywa strona w sieci. 37-latka z Opatowa ofiarą oszustwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva.com

Fałszywa strona w sieci. 37-latka z Opatowa ofiarą oszustwa - Zdjęcie główne

Kobieta zdecydowała się na zakup, jednak radość nie trwała długo. | foto Canva.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŚwiętokrzyskieOszustwa internetowe nadal zbierają żniwo wśród nieświadomych użytkowników sieci. Tym razem ofiarą padła 37-letnia mieszkanka gminy Opatów.
reklama

Zakupy online stały się codziennością dla wielu z nas, jednak pomysłowość oszustów nie zna granic. Jak informuje opatowska Policja, do dyżurnego zgłosiła się kobieta, która padła ofiarą internetowego oszustwa. Zauważyła ona atrakcyjną ofertę sprzedaży markowej kurtki na jednym z portali społecznościowych i postanowiła skorzystać z okazji.

- Kobieta zdecydowała się na zakup, jednak radość nie trwała długo. W dostarczonej przez kuriera przesyłce znajdowały się męskie koszulki. Nieudany zakup kosztował ją utratę 189 zł

- informują policjanci z Opatowa.

Jak się później okazało, strona sklepu, na której kobieta dokonała zakupu, była fałszywa i wyglądem niemal identyczna z oficjalną witryną markowego sklepu. To powszechna praktyka oszustów, którzy liczą na to, że ofiary nie zauważą subtelnych różnic w adresie URL czy szacie graficznej strony.

reklama

Pamiętajmy o zachowaniu podstawowych środków ostrożności:

  1. Podana cena produktu - dużo niższa cena niż w innych sklepach może sugerować ryzyko oszustwa.
  2. Przed zakupem upewnijmy się kim jest osoba/ podmiot sprzedający - mając pozytywne komentarze możemy być pewniejsi zakupu.
  3. Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na stronie powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu – literki „https”.
  4. Sprawdzajmy od kiedy konto sprzedawcy widnieje w serwisie i ilu użytkowników korzystało z jego usług.
  5. Za każdym razem czytajmy regulamin sklepu i opis aukcji serwisu, z którego korzystamy
  6. Domagajmy się potwierdzenia nadania przesyłki, nie wpłacajmy pieniędzy przed potwierdzeniem wygranej licytacji.
  7. Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Brak możliwości płatności przy odbiorze może sugerować w takich „sklepach” jedyną możliwą formę zapłaty przelewem na wskazane konto bankowe. Najbezpieczniej jest wybrać opcję „za pobraniem”.
  8. Nie usuwajmy korespondencji ze sprzedającym – w przypadku oszustwa jest ona dowodem potwierdzającym zakup.
  9. Sprawdzajmy otrzymaną przesyłkę – czy towar jest zgodny z zamówieniem.

Jeżeli jednak mimo zachowania środków ostrożności, nie dostaniemy zamówionego towaru lub otrzymany jest niezgodny z zamówieniem należy:                                             

reklama

  • jak najszybciej poinformować administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu,
  • zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją, tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, jak również całą korespondencję ze sprzedawcą,
  • zgłosić się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki policji.

Jeżeli zapłacimy za towar, a nie otrzymaliśmy go to z pewnością mamy do czynienia z oszustwem. Poinformujmy o tym policję. Kodeks Karny za przestępstwo jakim jest oszustwo przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama