reklama

Ucho igielne w Sandomierzu. Kto się odważy się przez nie przejść?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miejski w Sandomierzu

Ucho igielne w Sandomierzu. Kto się odważy się przez nie przejść? - Zdjęcie główne

W przeszłości furtka ta miała ogromne znaczenie dla dominikanów, umożliwiając im swobodną komunikację pomiędzy dwoma klasztorami. | foto Urząd Miejski w Sandomierzu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Atrakcje turystyczne„Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego”- czytamy w Piśmie Świętym. Przez metaforyczne biblijne „ucho igielne” można spróbować przejść w Sandomierzu.
reklama

„Jezus zobaczywszy go [takim] rzekł: «Jak trudno bogatym wejść do królestwa Bożego. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego». Zapytali ci, którzy to słyszeli: «Któż więc może być zbawiony?» 27 Jezus odpowiedział: «Co niemożliwe jest u ludzi, możliwe jest u Boga»” - ten cytat powinien znać każdy chrześcijanin. 

Nie każdy jednak być może wie, że ucho igielne – metaforycznie wzorowane na tym z Pisma Świętego – znajduje się w Sandomierzu.

Furta Dominikańska, znana szerzej właśnie jako Ucho Igielne, to niezwykle interesujący element historycznej architektury Sandomierza, który przyciąga uwagę zarówno turystów, jak i mieszkańców. Jest to ostatnia istniejąca furtka w murach obronnych tego miasta, a jej nazwa odnosi się zarówno do kształtu, przypominającego ucho igły, jak i do historycznej roli, jaką pełniła w przeszłości. Ucho Igielne jest wąskie u dołu, co czyni je bezpiecznym przejściem, a jednocześnie rozszerza się ku górze, co nadaje mu charakterystyczny wygląd.

reklama

W przeszłości furtka ta miała ogromne znaczenie dla dominikanów, umożliwiając im swobodną komunikację pomiędzy dwoma klasztorami – tym znajdującym się wewnątrz murów obronnych oraz tym usytuowanym poza nimi. Umożliwiała również mieszkańcom miasta ukrycie się lub ucieczkę w przypadku zagrożenia. Nie bez powodu Ucho Igielne odgrywało kluczową rolę w systemie obronnym Sandomierza, włączając się w sieć murów, krenelaży i ganków, które zapewniały ochronę przed atakami.


Fot. UM Sandomierz

Dziś Ucho Igielne jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Sandomierza. Stanowi nie tylko punkt turystyczny, ale także bramę do malowniczych wąwozów, takich jak świętojakubski i Królowej Jadwigi. To miejsce cieszy się dużym zainteresowaniem wśród fotografów, którzy chętnie uwieczniają jego urokliwe detale. Nowożeńcy, zakochani oraz przyjaciele często odwiedzają to miejsce, by zrobić pamiątkowe zdjęcia. Krąży legenda, że Ucho Igielne ma swoje kaprysy i czasami potrafi się „zamknąć” przed osobami, które mają wiele na sumieniu, co dodaje mu tajemniczości.

reklama

Furta Dominikańska zlokalizowana jest przy ulicy Zamkowej, jednej z bocznych uliczek, które prowadzą z rogu Rynku Starego Miasta. Odwiedzając to magiczne miejsce, można poczuć nie tylko atmosferę historii, ale także nabrać pozytywnej energii, która emanuje z otaczającego krajobrazu oraz lokalnej sztuki. Ucho Igielne to zatem nie tylko fragment przeszłości, ale również przestrzeń, w której historia łączy się z teraźniejszością, tworząc niezapomniane wspomnienia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo