reklama

Furta Dominikańska czyli Ucho Igielne. Niepozorna perła wśród zabytków Sandomierza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Izabela Czech

Furta Dominikańska czyli Ucho Igielne. Niepozorna perła wśród zabytków Sandomierza - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
34
zdjęć

Przejście przez Ucho Igielne | foto Izabela Czech

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Atrakcje turystyczne Spośród wielu atrakcyjnych zabytków, których jest ponad osiemdziesiąt w Sandomierzu, jednym z nich jest Furta Dominikańska. Potocznie nazywana Uchem Igielnym, którą niewątpliwie powinien zobaczyć każdy turysta będący w tym mieście. Jest ona ostatnią zachowaną furtą w murach obronnych Sandomierza, wzniesionych w drugiej połowie XIV wieku za czasów panowania Kazimierza Wielkiego.
reklama

Furta Dominikańska czyli Ucho Igielne jest ostatnią spośród dwóch furt, które istniały w murach obronnych Sandomierza.

Pierwsza a zarazem nie istniejąca już Furta Zamiejska zlokalizowana była w obrębie Domu Długosza i Collegium Gostomianum. W czasach swej świetności Furta Dominikańska stanowiła ciąg komunikacyjny dla zakonników z klasztoru oo. Dominikanów wewnątrz i poza obronnymi murami miasta.

Dziś  przechodząc przez furtę dojdziemy do wzgórza Świętojakubskiego, gdzie znajduje się klasztor Ojców Dominikanów przy kościele pw. św. Jakuba. Ucho Igielne pełniło przede wszystkim funkcję obronną, łączyło się ono z krenelażem i gankiem umożliwiając w ten sposób schronienie i ukrycie się wewnątrz miasta. Ponadto jej wąski kształt znacznie różnił się od czterech bram wjazdowych a jej położenie często było zbawienne dla mieszkańców grodu.

Droga do…

Do Ucha Igielnego można dotrzeć przy zbiegu dwóch bocznych ulic miasta Podwala oraz od ul. Zamkowej. Nazwa furty wywodzi się od jej kształtu, gdyż przypomina ona ucho igły, które zwęża się na dole i rozszerza ku górze. Prawdopodobnie kształt furty celowo wybudowano w ten sposób, by mógł się pod nią zmieścić tylko jeden jeździec na koniu. Poza tym było ono również sekretnym przejściem skracającym drogę do dwóch wąwozów: Świętego Jakuba i Królowej Jadwigi. 

Urokliwa tajemnica furty

Legenda głosi, że czasami Ucho Igielne może się niespodziewanie zamknąć, gdy przejdzie przez nie osoba o niecnych zamiarach i nieczystym sumieniu. Ucho Igielne jest także niezwykle urokliwym miejscem, zwłaszcza wiosną i latem. Odbywają się tu liczne sesje fotograficzne dedykowane nie tylko nowożeńcom czy zakochanym, lecz także turystom i mieszkańcom, którzy przez nie przechodzą.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama