Historia sandomierskiego ratusza
Pierwszy ratusz w Sandomierzu powstał w 1349 roku, krótko po najeździe Litwinów. Początkowo miał formę wieży na planie kwadratu. W XV wieku został rozbudowany, uzyskując kształt wydłużonego prostokąta. Ta zmiana odzwierciedlała rozwój miasta i potrzebę większej siedziby władz miejskich.W XVI wieku ratusz został zwieńczony trójstrefową renesansową attyką. Nie tylko zdobi ona budowlę, ale także zakrywa dach, dodając elegancji całej konstrukcji.
Fot. Canva.com
Na początku XVII wieku dobudowano od zachodu charakterystyczną białą wieżę z arkadowym wejściem. Wieża pokryta jest blaszanym dachem i zwieńczona orłem z czasów Księstwa Warszawskiego. Ratusz wielokrotnie ulegał zniszczeniom, m.in. podczas pożarów w latach 1623 i 1757, ale za każdym razem był odbudowywany z dbałością o zachowanie oryginalnego stylu.
ZOBACZ TAKŻE: Parking w Sandomierzu. Gdzie zaparkować za darmo?
Architektoniczne detale
- Attyka: Zdobiona głowami przedstawiającymi cztery stany społeczne, dodaje budowli wyjątkowego charakteru.
- Przypora: Przy północno-wschodnim narożniku znajduje się przypora kryjąca dawną latrynę – ciekawostka dla miłośników architektury.
- Podziemia: Dawniej służyły jako więzienie i miejsce tortur; obecnie mieszczą kawiarnię-restaurację "Lapidarium".
Fot. Canva.com
Współczesne wykorzystanie
- Urząd Stanu Cywilnego: Na wyższych piętrach ratusza mieści się Urząd Stanu Cywilnego.
- Podziemna trasa turystyczna: Spod ratusza rozpoczyna się podziemna trasa turystyczna, prowadząca przez historyczne piwnice miasta.
- Sandomierski hejnał: Codziennie w południe z wieży ratuszowej rozbrzmiewa hejnał miasta, dodając mu wyjątkowego uroku.
Zwiedzanie ratusza
Sandomierski ratusz można podziwiać nie tylko z zewnątrz. W zabytkowym obiekcie na turystów czeka sala ekspozycyjna na parterze. Obecnie mieści ona wystawę „Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów – Zgoda Braci”, nawiązującą do porozumienia religijnego z 1570 roku, kiedy to w Sandomierzu podpisano "Zgodę Sandomierską" między luteranami, kalwinami i braćmi czeskimi.Można tam też zobaczyć ekspozycję czarno-białych zdjęć Sandomierza oraz wystawę malarstwa Wandy Arlitewicz Młodożeńcowej. Wstęp do obiektu jest bezpłatny.
Fot. Canva.com
Godziny otwarcia:
- Poniedziałek i wtorek - nieczynne
- Środa: 9.00 - 17.00
- Czwartek: 9.00 - 17.00
- Piątek: 9.00 - 17.00
- Sobota: 9.00 - 17.00
- Niedziela: 9.00 - 17.00
- Uwagi: Ostatnie wejście 15 minut przed zamknięciem (o 16.45).
Zegar słoneczny
Na południowej fasadzie zabytkowego ratusza w Sandomierzu można podziwiać zegar słoneczny. Powstał on na przełomie XVI i XVII wieku, jednak liczne remonty elewacji na przestrzeni lat zatarły jego pierwotny wygląd i kształt. Zachował się jedynie gnomon, czyli element rzucający cień. W 1958 roku dr Tadeusz Przypkowski z Jędrzejowa podjął się dokładnej rekonstrukcji zegara.
Fot. Canva.com
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.