reklama

Zabytki w Dwikozach odzyskają blask

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Diecezja Sandomierska

Zabytki w Dwikozach odzyskają blask - Zdjęcie główne

Góry Wysokie istnieją co najmniej od początku XIII w. | foto Diecezja Sandomierska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości SandomierzDbałość o pomniki świadczące o naszej historii i tradycji to wręcz obowiązek. Cieszy więc, że zabytkowa baszta i ogrodzenie kościoła w gminie Dwikozy doczeka się konserwacji.
reklama

Samorząd gminy Dwikozy opublikował zapytanie ofertowe dotyczące zadania "Konserwacja i renowacja zabytków należących do parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Górach Wysokich".

Przedmiotem zamówienia są roboty budowlane, polegające na zabezpieczeniu ruin zabytkowej baszty w miejscowości Nowe Kichary objętych ochroną poprzez wpis do rejestru zabytków województwa świętokrzyskiego, oraz prace konserwatorskie przy zabytkowym ogrodzeniu przy kościele parafialnym pw. Matki Bożej Bolesnej w Górach Wysokich, objętego ochroną również poprzez wpis do rejestru zabytków województwa świętokrzyskiego.

Góry Wysokie istnieją co najmniej od początku XIII w. Pierwszy kościół powstał tu w latach 1216-1217 z fundacji Iwona Odrowąża, kanonika krakowskiego, późniejszego biskupa diecezji krakowskiej. Świątynia była drewniana, niewielkich rozmiarów, poświęcona św. Witowi, męczennikowi. Z tego samego okresu pochodzi parafia Góry Wysokie.

Kościół parafialny pw. Matki Bożej Bolesnej zbudowany został ok. 1718 r. Pierwotnie była to budowla jednonawowa, z kaplicami po bokach i prostokątnym prezbiterium. Konsekrował ją bp M. Kunicki 28 października 1741 r. W latach 90-tych XVIII w. ówczesny proboszcz ks. Ignacy Karśnicki poddał kościół gruntownej przebudowie według własnego projektu. Świątynia remontowana była kilkakrotnie, a po zniszczeniach z czasów II wojny światowej odbudował ją arch. Stefan Świszczowski (1948-1949). Ostatnia restauracja wnętrza kościoła miała miejsce w 1986 r., a z zewnątrz w 1992 r. i po 1997 r. (m.in. remont dachu, wymiana okien).

Z kolei baszta - Kaplica Św. Rocha i Jacka - jak podają jedne ze źródeł, siostry benedyktynki stacjonujące w Kicharach wybudowały dwór obronny, w skład którego wchodziła właśnie baszta, kaplica Św. Rocha i Jacka. Z kolei w "Monografii historycznej parafii Góry Wysokie" wydanej w 1936 ksiądz Aleksander Bastrzykowski sugeruje, że budowla przypominająca zamek stała w tym miejscu dużo wcześniej, zanim benedyktynki przybyły do Kichar. 

Siostry benedyktynki opuściły Kichary w roku 1865 i przeniosły się do nowo wybudowanego klasztoru. Od tego czasu budowla niszczeje. Jeszcze w II połowie XIX wieku stały dwie wieże. Na początku XX wieku pozostała już tylko jedna nazwana kaplicą Św. Rocha i Jacka. W czasie II wojny światowej została znacznie zniszczona wraz z otaczającymi ją murami.  Do lat 70-tych na szczycie wieży kaplicy znajdował się dach. Na jednej ze ścian wisiał olejny obraz św. Rocha. W maju obok wieży obywały się majówki, co roku w święto Rocha i Jacka odbywały się tu uroczystości i msze święte. Na szczycie wieży znajduje się nietypowy krzyż z dwoma poprzecznymi ramionami i czymś na kształt liści odchodzącym w górę i dół.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama