W poniedziałek (6 listopada) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sandomierzu poinformował o wykryciu podwyższonej ilości bakterii grupy coli w wodociągu SANDOMIERZ.
Badania próbek wody pobranych 4 listopada ze studni R-2 w Romanówce oraz ze Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Flisaków 30 wykazały obecność bakterii grupy coli na poziomie odpowiednio 1 j.t.k./100 ml i 3 j.t.k./100 ml. Zgodnie z normami, woda przeznaczona do spożycia powinna być całkowicie wolna od tych bakterii.
Zalecenia dla mieszkańców
W związku z zaistniałą sytuacją woda z kranu jest warunkowo przydatna do spożycia tylko po uprzednim przegotowaniu. Państwowy Inspektor Sanitarny zaleca:
- Przegotowanie wody przed spożyciem: Gotuj wodę przez minimum 2 minuty od momentu wrzenia.
- Używanie przegotowanej wody do:
- Przygotowywania posiłków.
- Mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw.
- Mycia zębów.
- Mycia naczyń kuchennych.
- Kąpieli noworodków i niemowląt. - Unikanie spożywania wody bezpośrednio z kranu, aby zapobiec potencjalnym dolegliwościom, takim jak nudności, wymioty, bóle brzucha czy biegunki.
- Osoby o obniżonej odporności, w tym niemowlęta i osoby starsze, powinny szczególnie przestrzegać powyższych zaleceń.
- Woda z kranu może być nadal wykorzystywana do celów sanitarnych, takich jak spłukiwanie WC.
Działania podjęte przez administratora wodociągu
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu, po otrzymaniu wyników badań, natychmiast podjęło działania naprawcze:
- Włączono chlorowanie wody w celu eliminacji bakterii.
- Rozpoczęto płukanie sieci wodociągowej dla usunięcia zanieczyszczeń.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.