W sprawie ruchu samochodowego na ulicach miasta w tym na Starym Mieście w sandomierskim Ratuszu interweniowała radna Agnieszka Frańczak – Szczepanek. Jak zauważyła, na terenie miasta – szczególnie w godzinach wieczornych – kierowy samochodów i motocykli jeżdżą z niedozwoloną prędkością.
- Mieszkańcy kilkakrotnie wnosili do mnie ten problem
– podkreśliła.
Radna zainteresowała się także sprawą wjazdu samochodów na Starówkę.
- Ulicami Starego Miasta jeżdżą samochody z różnego rodzaju rejestracjami. Proszę o informację, kto może samochodami przemieszczać się po sandomierskiej Starówce?
- dopytywała.
Jak wyjaśnił burmistrz miasta Paweł Niedźwiedź, podległe mu służby, w tym straż miejska nie posiadają uprawnień do kontroli ruchu drogowego w zakresie pomiaru prędkości pojazdów poruszających się po drogach Sandomierza.
- W związku z powyższym interpelacja pani radnej została przekazana do Komendanta Powiatowego Policji w Sandomierzu
– poinformował.
Jeśli zaś chodzi o wjazd na Starówkę pojazdów, to burmistrz przypomniał, że zgodnie z obowiązującym „Projektem organizacji ruchu na obszarze Starego Miasta w Sandomierzu” do znaku drogowego B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach” mogą nie stosować się pojazdy wskazane na tabliczkach informacyjnych umieszczonych pod znakami drogowymi.
- Należy dodać, iż katalog pojazdów, których kierowcy mogą nie stosować się do powyższego znaku drogowego B-1 jest zróżnicowany dla poszczególnych obszarów Starego Miasta. Uogólniając, do znaku drogowego B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach” nie muszą stosować się: pojazdy zaopatrzenia miasta w godz. 5:00 – 11:00 ; pojazdy mieszkańców ul. Opatowska 2, 4, 6, 8, ul. Rynek 11 i 13/14 oraz ul. Sokolnickiego 1 i 3, tj. mieszkańcy parkujący pojazdy na terenie Małego Rynku; właściciele i najemcy lokali użytkowych (po godzinach zaopatrzenia tylko na ul. Sokolnickiego); pojazdy za zgodą zarządcy drogi (np. osoby handlujące na Małym Rynku, osoby wykonujące usługi na potrzeby mieszkańców, dojazd do USC, itp.); pojazdy mieszkańców Starego Miasta w okresie od 31 października do 31 marca, a także pojazdy podmiotów mających siedzibę na obszarze Starego Miasta i posiadających własne parkingi (np. Wody Polskie, Kuria Biskupia, Personel I LO)
– wylicza burmistrz Niedźwiedź.
Dodał, że od 31 stycznia 2022 roku nie ma obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych na nowe, niezależnie od tego, gdzie pojazd był wcześniej zarejestrowany. W chwili obecnej duża część mieszkańców Starego Miasta posiada pojazdy na „starych” tablicach rejestracyjnych lub tablicach rejestracyjnych związanych z leasingiem konsumenckim, co może rodzić wrażenie, iż po terenie Starego Miasta poruszają się nieuprawnione pojazdy na „obcych” tablicach rejestracyjnych.
- Informuję jednocześnie, iż straż miejska wraz z operatorami Centrum Monitoringu Wizyjnego prowadzi kontrolę pojazdów poruszających się po terenie Starego Miasta Sandomierza, podejmując w stosunku do kierowców niestosujących się do znaku drogowego B-1 czynności przewidziane prawem o wykroczenia
– podkreślił włodarz Sandomierza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.