reklama

Blisko milion na odnowienie świątyń. Co zostanie zrobione?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Diecezja Sandomierska

Blisko milion na odnowienie świątyń. Co zostanie zrobione? - Zdjęcie główne

foto Diecezja Sandomierska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości SandomierzDwie parafie z terenu gminy Samborzec otrzymały w sumie niemal milion złotych dotacji na prace konserwatorskie w zabytkowych świątyniach. Odnowiony zostanie m.in. ołtarz, dzwonnica i kamienny portal.
reklama

Kościółki odzyskają dawny blask. Pod koniec lipca urzędnicy z gminy Samborzec poinformowali, że podpisana została umowa dotacji w wysokości 496 000,00 zł Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Jana Chrzciciela w Skotnikach na realizację inwestycji pn.: „Konserwacja ołtarza głównego oraz boazerii z obrazami apostołów w prezbiterium gotyckiego kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Skotnikach Sandomierskich”.

Z kolei na początku sierpnia urząd poinformował, że również podpisano umowę na udzielenie dotacji w wysokości 497 500 z Parafii Rzymskokatolickiej pw. Trójcy Przenajświętszej w Samborcu na realizację inwestycji pn.: „Wykonanie robót budowlanych i konserwatorskich dzwonnicy wolnostojącej oraz kamiennego portalu w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Samborcu”.

reklama

Pierwsze informacje na temat wsi Skotniki pochodzą z II poł. XIII w. Przynależała ona do klasztoru oo. cystersów w Koprzywnicy. Kościół i parafia zostały ufundowane w 1347 r. przez Jarosława Bogorię Skotnickiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego. Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela został wybudowany w 1347 r. Jego uroczyste poświęcenie miało miejsce w 1370 r. w. Świątynia wybudowana jest z cegły układanej w wątku polskim i należy do grupy gotyckich kościołów jednofilarowych, charakterystycznych dla czasów Kazimierza Wielkiego.

Natomiast pierwsze informacje na temat Samborca pochodzą z XIII w. W tym właśnie okresie miał istnieć murowany kościół, którego fundatorem był Paweł z Samborca. Wspomina o tym dokument księcia krakowskiego Leszka z 1284 r. O starożytnej świątyni poświęconej Trójcy Świętej pisze również Jan Długosz. W latach 1607-1717 r. kościół ten przynależał do sandomierskich jezuitów. Zrujnowany w czasie wojen szwedzkich, odbudowany został pod koniec XVII w. Od 1717 r. kościół ten stał się filią kolegiaty sandomierskiej (od 1818 r. katedry). W 1856 r. bp M. Juszyński ustanowił w Samborcu samodzielną parafię. Kościół jest budowlą barokową, z romańskimi pozostałościami (z XIII w.) w murach prezbiterium.

reklama

Udzielone parafiom dotacje pochodzą z dofinansowania pozyskanego przez gminę z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz ze środków własnych gminy Samborzec.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama