Jak informują organizatorzy całego przedsięwzięcia, Indeks Zdrowych Miast porównuje, jakie warunki dla zdrowego życia mieszkańców tworzą w Polsce miasta na prawach powiatu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, właśnie w takich miejscach mieszkało w naszym kraju (w końcu 2022 r.) prawie 12,4 milionów osób, czyli prawie 1/3 ludności Polski.
Tworzenie odpowiedniej jakości życia dla mieszkańców jest jednym z ważniejszych zadań samorządów, w tym miast. Warto podkreślić, że w wielu z miast uwzględnionych w badaniu, liczba mieszkańców wzrasta. Od 2018 r. do 2022 r. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Rzeszowie przybyło niemal 180 tys. mieszkańców. Indeks Zdrowych Miast pozwala na syntetyczne ujęcie tego, jak otoczenie społeczne, środowiskowe, gospodarcze i polityczne w miastach sprzyja zdrowiu jego mieszkańców
- przekazują eksperci, którzy przygotowali Indeks Zdrowych Miast.
Jak się okazuje, liderem zestawienia wśród miast poniżej 300 tys. mieszkańców jest Sopot, a drugie miejsce zajmuje Gdynia (woj. pomorskie). Skład podium uzupełnia stolica woj. podkarpackiego, czyli Rzeszów. Ponadto czołową dziesiątkę zamyka kolejne podkarpackie miasto, czyli Krosno. Znacznie niżej w zestawieniu znalazł się Przemyśl (37. miejsce) oraz Tarnobrzeg (46. miejsce).
W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia w miastach nieustannie przyspiesza, coraz częściej zwracamy uwagę na to, jak wielki wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne mają otaczające nas warunki miejskie. Chociaż miasta oferują nieograniczone możliwości rozwoju zawodowego, kulturalnego i społecznego, to jednak mogą również potęgować uczucie samotności. W zgiełku wielkomiejskiego życia łatwo jest zgubić bliski kontakt z drugim człowiekiem, a codzienne obowiązki często odbierają nam czas na pielęgnowanie relacji międzyludzkich
- podkreśla Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.
Dodajmy, że podczas badań, autorzy rankingu wzięli pod uwagę takie wskaźniki jak: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukację, mieszkalnictwo, środowisko, infrastrukturę oraz przestrzeń.
Rzeszów zajął pierwsze miejsce w kategorii ludność i pokolenia, wskazującą m.in. długość życia mieszkańców. Liderem kategorii usług komunalnych i społecznych został z kolei Przemyśl (4. miejsce Krosno, 5. miejsce Rzeszów). Warto także podkreślić szóste miejsce Rzeszowa w kategorii edukacja i piąte w kategorii środowisko, a także dziewiąte miejsce Krosna w kategorii mieszkalnictwo, szóste w kategorii przestrzeń i piąte w kategorii infrastruktura (6. miejsce Tarnobrzeg).
Pełne wyniki rankingu > (https://www.luxmed.pl/assets/media/Indeks-Zdrowych-Miast-2024.pdf)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.