reklama

Do Starego Garbowa odwiedzić słynnego Zawiszę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Google Maps

Do Starego Garbowa odwiedzić słynnego Zawiszę - Zdjęcie główne

Do Starego Garbowa odwiedzić słynnego Zawiszę | foto Google Maps

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŚwiętokrzyskieStare Garbowo to malownicza miejscowość położona w województwie świętokrzyskim, której historia sięga średniowiecza. W słoneczny, pogodny dzień warto wybrać się na spacer po okolicy, by poczuć ducha dawnych czasów i odkryć miejsce narodzin jednego z największych polskich rycerzy – Zawiszy Czarnego. W centrum wsi znajduje się imponujący pomnik bohatera, który od lat przypomina o jego niezłomnym duchu, rycerskiej odwadze i cnocie. To miejsce przyciąga nie tylko miłośników historii, ale także wszystkich tych, którzy chcą zainspirować się legendą i poznać dzieje niezwykłego wojownika.
reklama

Jak Długosz pisał: „Nie tylko w tej bitwie, w której pojmany zginął, ale we wszystkich wyprawach okazał się rycerzem dzielnym i znakomitym, słynął odwagą i wielkimi czynami, w których mu nikt nie dorównał, był zaś słodki w mowie słodki i ujmujący, tak że nie tylko ludzi zacnych i szlachetnych, ale barbarzyńców nawet swoją uprzejmością zniewalał. Miał przede wszystkim rzadki w sobie przymiot, że jak w bitwie, najśmielszy zapał, tak w radzie najumiarkowańszą okazywał rozwagę. Godzien za swe bohaterskie dzieła nie moich słabych i bezbarwnych, ale Homera samego pochwał."

Zawisza Czarny, herbu Sulima – bo o nim mowa - urodził się około 1370 roku w Garbowie, niedaleko Sandomierza. Już od młodych lat jego życie było związane z rycerskim rzemiosłem – uczył się władać mieczem, kopią, rzucać oszczepem, strzelać z łuku i jeździć konno. Wkrótce jego umiejętności i odwaga zostały dostrzeżone na wielkim dworze królewskim w Krakowie, gdzie młody rycerz miał okazję doskonalić swoje zdolności podczas turniejów rycerskich. To tutaj, w królewskim otoczeniu, Zawisza zdobył tytuł rycerza i zaczął realizować swoje marzenia o wielkich czynach.

reklama

Jego życie pełne było niezwykłych wydarzeń i odważnych decyzji. Zawisza był nie tylko świetnym wojownikiem, ale także cenionym dyplomatą – brał udział w ważnych zjazdach i konferencjach, a jego umiejętność mediacji przyczyniła się do pojednania królów Zygmunta Luksemburczyka i Władysława Jagiełły. W bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku wykazał się niebywałą odwagą, walcząc jako jeden z nielicznych podchorążych, czyli młodych rycerzy, którzy wykazywali się niezwykłą dzielnością i orientacją na polu bitwy.

 

Zawisza Czarny był także uczestnikiem soboru w Konstancji, gdzie pełnił funkcję oficjalnego przedstawiciela króla. Jego sława sięgała daleko poza granice Polski – w 1415 roku, podczas turnieju w Perpignan, pokonał jednego z najbardziej znanych rycerzy Europy, Jana z Aragonii, wysadzając go z siodła jednym uderzeniem kopii. Ta historia do dziś jest opowiadana z podziwem i stanowi symbol jego niepokonanej odwagi.

reklama

Niestety, los Zawiszy Czarny był także pełen dramatów. W 1428 roku, podczas wyprawy na Turków, odważny rycerz ruszył do walki mimo rozkazu ewakuacji, odrzucając łódź i wybierając śmierć w obronie honoru. Został otoczony przez tureckie wojska i, według legend, zginął w wyniku nieporozumienia między janczarami. Jego śmierć była wielkim ciosem dla całej Polski, a symboliczny pochówek w Krakowie przypomina o jego niezłomnym duchu i rycerskiej postawie.

Dziś, odwiedzając Stare Garbowo, możemy oddać hołd temu wielkiemu bohaterowi, podziwiając jego pomnik i zgłębiając jego niezwykłą historię. To miejsce to nie tylko lekcja historii, ale także inspiracja do podążania za marzeniami i odwagą, niezależnie od czasów. Zawisza Czarny, rycerz niepokonany, pozostaje symbolem cnót rycerskich i polskiego dziedzictwa, które warto pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo